Homeopatická pomoc pre prvý deň v škole

By Admin / 25. augusta 2017
Homeopatická pomoc pre prvý deň v škole

Prvý školský deň je veľkým dňom pre deti, ale aj pre ich rodičov. Staršie deti čaká začiatok nového školského roka, ale pre malých prváčikov je to „veľký deň“, kedy prvý krát zasadnú do školských lavíc. Prváčik sa navyše musí vysporiadať s pocitom niečoho nového, neznámeho. Bezstarostné prázdninové obdobie sa tak zmení na plnenie školských povinností, učenie a chodenie do záujmových krúžkov. Každé dieťa reaguje na túto situáciu inak a pre niektoré deti takáto zmena nemusí byť vôbec ľahká, obzvlášť, keď ide do školy prvýkrát.

Staršie deti čaká začiatok nového školského roka, ale pre malých prváčikov je to „veľký deň“, kedy prvý krát zasadnú do školských lavíc. Prváčik sa navyše musí vysporiadať s pocitom niečoho nového, neznámeho. Bezstarostné prázdninové obdobie se tak zmení na plnenie školských povinností, učenie a chodenie do záujmových krúžkov. Každé dieťa reaguje na túto situáciu inak a pre niektoré deti takáto zmena nemusí byť vôbec ľahká, obzvlášť, keď ide do školy prvýkrát.

Je vhodné sa s dieťaťom o všetkom vopred rozprávať a dať mu dostatok príležitostí k tomu, aby sa zverilo so svojimi obavami a strachom, a tiež dať mu možnosť vyjadriť svoje priania a očakávania. Ak dieťa cíti nervozitu a má obavy z niečoho nového, treba ho uistiť, že je to normálne a to skoro prejde a že mu budete oporou a pomôžete mu všetky starosti, neistotu a problémy zvládnuť čo najlepšie.

Pocity úzkosti, neistoty, strach z neznámeho, ľahšie zvládnutie  prvého dňa v škole, aj najbližších dní, rýchle zvyknutie si na zmenu a určitý režim, zapadnutie do kolektívu a podobne môže dieťa ľahšie zvládnuť aj pomocou homeopatík.

Treba si všímať zmeny správania dieťaťa, pretože emócie popíše malé dieťa ťažšie ako telesné potiaže, ktoré ho môžu sprevádzať v tomto období, ako napr.: bolesť brucha, bolesť v krku, únava, nechuť do jedla, problémy so spánkom, nočné mory, pomočovanie a iné.

Často indikované homeopatiká pred nástupom do školy

Gelsemium sempervirens

keď má dieťa obavy, ako to zvládne, strach, triaška až závrate, môže byť akoby spomalené, otupelé a slabé, môže sa sťažovať na bolesť hlavy, potrebuje často močiť, môže dostať hnačku.

Coffea cruda

keď sa dieťa nadmierne teší, keď je nadmerne radostné z očakávania, teší sa do školy, neustále rozpráva o tom čo bude v škole robiť, aké to tam bude. Pre množstvo dojmov, kvôli duševnej aktivite a pre samotné tešenie a premýšľanie o nových dobrodružstvách je až tak nervózne, že nemôže zaspať.

Calcarea carbonica

keď dieťa potrebuje viac ako ostatné deti ochranné prostriedky rodiny a blízkosť matky, ťažko sa s ňou lúči. V prvých dňoch v škole sa dieťa musí vysporiadať s absenciou rodičov v novom prostredí a môže byť plačlivé. Vhodný pre deti, ktoré majú veľký strach z nového prostredia, majú strach z cudzích ľudí a veľmi potrebujú základný pocit bezpečia. V novom prostredí sa dlho drží rodičov, tiež im dlhšie trvá, než naviažu kontakt s učiteľmi či spolužiakmi.

Pulsatilla

je ďalším liekom pre podobné situácie, kedy prevláda plačlivosť, dieťaťu sa nechce ísť do školy, neustále vyžaduje pozornosť niektorého z rodičov a chce sa skoro stále túliť. Je to liek pre deti veľmi emocionálne, citlivé, nesmelé, prítulné, ktoré sa rýchlo rozplače, hľadá ochranu, vyžaduje veľa lásky, podpory a utešovania.

U detí, ktoré do školy nenastupujú po prvýkrát, sa tiež môžeme stretnúť s obavami, ako zvládnu ďalší ročník. Príčiny týchto stavov môžu byť zložitejšie. Dieťa môže mať problém s plachosťou, malou sebadôverou alebo hrozne chce mať dobré známky. Môže mať problémy s agresívnymi spolužiakmi či zaujatými a prísnymi učiteľmi.

Calcarea phosphorica

pri bolestiach brucha a hlavy zo školy, nechutenstvo, pri nedostatočnom sústredení, problémoch s učením. Dieťa je slabé, nekľudné, rýchlo sa vyčerpá, je krehké, štíhle, pôsobí bledo a chudokrvne, napriek chuti na slané a údené jedlá.

Gelsemium sempervirens

pre trémistov, čo majú obavy nielen z nastávajúceho školského roka, ale často sa potiaže prejavujú aj v období písomiek a skúšok. Dieťa je váhavé, ostýchavé a zbabelé, pred skúškou je rozrušené a krátko pred ňou až ochromené, otupelé a nedokáže myslieť.

Argentum nitricum

pre nervózne deti, ktoré majú veľkú trému z nástupu do školy ale predovšetkým pred skúškou. Sú úzkostlivé, majú strach z toho, či sa budú dobre učiť. Sú otvorené, spoločenské, impulzívne, zbrklé, rozrušené, chcú zvládnuť veľa vecí naraz, majú aj nesústredené myšlienky a šíria okolo seba hektiku. Aj najmenšia starosť vyvolá nafukovanie a hnačky a teda aj pred skúškami, majú sklon k nespavosti z rozrušenia a k úzkosti z očakávania.

Lycopodium

dieťa by rado dobre zapôsobilo. Strach ho blokuje a vyvoláva v ňom trému-ale keď už vykoná prvý krok, všetko už ide väčšinou hladko. Dieťa je z domova slušne vychované, doma všetkých komanduje, je veľmi citlivé, rýchlo sa uráža, je popudlivé, nemá dostatok sebadôvery, ale rado sa vychvaľuje, je podozrievavé a stále v strehu, že by sa mohlo niečo stať, na nové situácie sa musí pripravovať s dlhým predstihom, inak sa zdráha.

Arsenicum album

pre deti prehnane úzkostné, citlivé, puntičkárske a neisté. Musia mať čisté oblečenie, potrpia si na čistú a presne usporiadanú školskú tašku, usporiadané podľa farby pastelky v peračníku a doma musia byť hračky a knižky na svojom mieste. Ľahko sa unavia, pretože túžba po dokonalosti je veľmi psychicky vyčerpávajúca. Väčšinou sú deti chudé a zimomrivé.

Pravidlá na ľahšie zvládnutie 1. školského dňa

 • check
  nemali by ste za žiadnych okolností dieťa v prvý deň školy stresovať, príliš ho náhliť, nemali by ste kričať a prenášať vlastnú nervozitu na dieťa alebo napríklad ho nútiť zjesť celé raňajky, ak na ne nemá chuť,
 • check
  mali by ste si uvedomiť, že dieťa je vo veľkom strese už z faktu, že ide do neznámeho prostredia a nevie, čo ho tam čaká, preto by ste mu mali byť oporou, niekým, o koho sa v tejto ťažkej chvíli môže oprieť,
 • check
  oblečenie by ste mali vybrať pre dieťa spolu, aby sa cítilo pohodlne. Najlepšie je urobiť to deň vopred, predídete tak zbytočnému rannému stresu,
 • check
  môžete spolu vybrať kvietok pre novú pani učiteľku aj vychovávateľku

​ 

adaptácia v škôlke
courtesy of pixabay.com

Je vhodné, ak 1.školský deň budete vnímať ako malú oslavu. Dieťa sa bude cítiť istejšie, ak tento deň strávia rodičia spolu s ním. Ráno v škole na slávnostnom otvorení školského roka je oficiálny príhovor venovaný aj rodičom. Po škole si môžete zájsť s dieťaťom na spoločný obed alebo do cukrárne, spoločne nakúpiť potrebné veci do školy. A v neposlednom rade netreba zabudnúť na to, že prvý deň v škole patrí medzi tie udalosti, ktoré si zaslúžia zaznamenať fotoaparátom alebo kamerou kvôli spomienkam.


Napísala: Ing. Nina Kasperová


Zoznam použitej literatúry:
 1. G.Pinto, M.Feldman: Homeopatie pro děti, Alternativa Praha 2004
 2. J.T.Holub: Jak léčit děti homeopatií, Cpress Brno 2012
 3. W.Boericke, O.E.Boericke: Homeopatická Materia Medica s repertoriem, Alternativa Praha 1995
 4. R.Morison: Klíčové a potvrzujíci symptomy homeopatické materie mediky, Alternativa 2001
 5. www.prerodicov.sk
 6. www.rodinka.sk