Homeopatia a poruchy správania

By Zuzana Vojteková / 30. októbra 2017
Homeopatia a poruchy spravania
Homeopati predpokladajú a veria, že dobré zdravie vychádza z rovnováhy tela a duše, udržiavanej životnou silou, ktorá reguluje vlastné samoliečebné schopnosti organizmu.
                                                                                                                                                              (Dr. Andrew Lockie)

Čím je homeopatia staršia, tým viac záujmu vyvoláva a používa ju čoraz viac ľudí na celom svete. Homeopatia je pomerne lacná liečebná metóda. V čase, keď sú náklady na liečbu čoraz vyššie a zdravotné poisťovne preplácajú čoraz menej výkonov, je aj toto hľadisko nepopierateľnou výhodou. Ale to nie je jediný argument v prospech homeopatík. Pri ich odbornom užívaní ide o liečbu bez nežiaducich účinkov. Posilňuje samoliečebnú schopnosť organizmu a dokonca mnohostranne lieči. Ako ucelená liečebná metóda nelieči jednotlivé chorobné príznaky, ale celého človeka. V centre pozornosti nie je choroba, ale chorý človek.

Homeopatia sa môže použiť pri mnohých akútnych aj chronických ochoreniach. Jej zvláštnosťou je, že túto metódu môže aplikovať aj človek, ktorý má len trochu skúseností. Platí to predovšetkým pre ľahké ochorenia a akútne choroby. Homeopatia podporuje a dopĺňa tradičné medicínske postupy a užívanie alopatických liekov. Pritom dokáže odstrániť nežiaduce účinky syntetických alopatických liekov, vie pôsobiť na samotnú podstatu choroby. Na lepšie pochopenie mechanizmu účinku homeopatika si môžeme predstaviť, že stojíme pred veľkými zamknutými dverami a chceme ich otvoriť. So správnym kľúčom to nie je vôbec problém a nezáleží na tom, či je ten kľúč veľký, malý, jednoduchý alebo bohato zdobený, záleží len na tom, či pasuje do zámku. A presne tak sa správa homeopatia. Správne vybrané homeopatikum pasuje na danú chorobu a úspešná liečba zdravotných problémov sa môže začať.

Duševné problémy

Celkový zdravotný stav, ako aj náladu ovplyvňujú rozličné udalosti, stres, preťaženie, starosti v zamestnaní alebo v rodine, ale aj úzkosť či sklamanie. Pri mnohých ľuďoch sa duševné problémy prejavujú ako poruchy fungovania telesných orgánov. Medzi duševné problémy patria stavy strachu a nepokoja, ako aj následky šoku alebo úľaku. Často sa duševné problémy prejavujú ako poruchy správania, či poruchy osobnosti. Oboje účinne a trvalo lieči homeopatia. Platí to aj pri udalostiach, ktoré sa stali dávnejšie, ale ešte vždy nás zamestnávajú, napr. nešťastie alebo zlá správa. Homeopatia pomôže aj pri poruchách koncentrácie a nervozite. Obidva problémy často navzájom úzko súvisia. Pri pocitoch preťaženia, či úplnom vyčerpaní, keď máme pocit, že je naša výkonnosť na nule, môže dôjsť k poruchám spánku, k poruchám koncentrácie, nervozite a k celkovej duševnej rozladenosti. No aj v týchto prípadoch môže účinne pomôcť homeopatická liečba a to tak, že správne stanovené homeopatikum dostane človeka svojimi účinkami do psychickej rovnováhy, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie každého človeka.

Poruchy správania sa u človeka môžu prejaviť ako:

 • check
  duševná rozladenosť alebo depresia,
 • check
  poruchy koncentrácie, nervozita
 • check
  stavy strachu a nepokoja,
 • check
  stres, zlosť, preťaženosť,
 • check
  poruchy spánku,
 • check
  vyčerpanosť, zníženie výkonnosti, vyhorenosť,
 • check
  záchvaty zlosti, rôzne duševné poruchy, a pod.

​Homeopatiká z rastlinnej a minerálnej ríše

Pri duševnej rozladenosti a depresii môžeme myslieť na nasledovné homeopatiká:

Aurum metalicum

Pri pocite zlyhania, napriek úsiliu ani záblesk nádeje, pri emocionálnych stavoch ako súženie, zlosť, strach, keď sa strieda depresia a agresivita s výpadkami pamäti.

Causticum

Pri duš​evnej preťaženosti, keď intenzívne vnímame utrpenie druhých, zmysel pre spravodlivosť, melancholická nálada, ochromujúca únava a slabosť.

Ignatia

Pri akútnych emocionálnych stavoch, konflikty s partnerom, túžba po domove, časté vzdychanie, slzy dojatia, hrča v krku, stiahnuté hrdlo, smiech a plač, telesné a duševné problémy sa striedajú.

Natrium chloratum

Pri dlhotrvajúcich duševných konfliktoch, pocite poníženia a zlosti, nevieme sa odpútať od minulosti a prekonať sklamanie, túžime po samote, nechceme byť utešovaní, sklon k migréne.

Platinum metalicum

Pri pocite nenaplneného sexuálneho života, úzkostná skleslosť, melanchólia, sexuálna žiadostivosť so silnou túžbou, navonok často pôsobíme povýšenecky a blahosklonne.

Pri poruchách koncentrácie a nervozite môžeme myslieť na tieto homeopatiká:

Gelsemium

Pri následkoch rozrušenosti, strachu a šoku, trasľavá slabosť, bez energie, závrat ako omámený a ochrnutý, červená tvár, ochromujúce bolesti vychádzajúce zo šije a pliec, bolesti hlavy.

Argentum nitricum

Pri emocionálnych stavoch s blížiacej sa udalosti, psychogénne hnačky, nutkanie na močenie, bolesti žalúdka, grganie, naduté brucho najmä po sladkostiach a bielom chlebe, chvatné jedenie.

Anacardium

Pri emocionálnych stavoch z blížiacej sa udalosti, duševná prepracovanosť, neschopnosť zapamätať si prečítané, zlá pamäť na mená, nálada sa po jedle zlepšuje, nakoniec nevoľnosť a pocit plnosti.

Agaricus

Pri preťaženosti, vnútorný nepokoj, nutkanie pohybovať sa, nevedieť obsedieť, porucha koncentrácie a pamäti, zášklby očného viečka, tiky.

Kalium phosphoricum

Pri preťaženosti a vyčerpaní, strach zo zlyhania, porucha koncentrácie, zábudlivosť, potenie aj pri miernej námahe, bolesti hlavy po duševnej práci.

Pri stavoch strachu a nepokoja môžeme myslieť na nasledovné homeopatiká:

Aconitum

Pri akútnej rozrušenosti,  pri strachu, pri šoku, náhle zvýšenie krvného tlaku s tachykardiou, chorobné stavy úzkosti, vnútorný nepokoj, záchvaty paniky, strach zo smrti, z veľkého priestranstva, z lietania.

Gelsemium

Pri následkoch rozrušenosti,  pri strachu, pri šoku, trasľavá slabosť, zimomravosť, závrat, akoby ochromenosť, červená tvár, ochromujúce bolesti vychádzajúce zo šije a pliec.

Argentum nitricum

Pri emocionálnych stavoch z blížiacej sa udalosti, psychogénne hnačky, nutkanie na močenie, bolesti žalúdka, tras, bojazlivosť, hektické správanie, strach z výšky.

Arsenicum album

Pri chorobných stavoch úzkosti, záchvaty paniky, vnútorný nepokoj, panický strach, aj o zdravie, cíti sa ako štvanec, často musí niečo zjesť, trasľavá slabosť pri prázdnom žalúdku, časté krvácanie z nosa.

Phosphorus

Pri rozrušenosti, strachu, predtuchách, preťaženosti, strach zo samoty, aj nepatrné zvuky vystrašia, nervózny človek, potrebuje odpočinok, vnútorné chvenie, nutkanie hýbať sa.

Pri strese, zlosti a preťažení môžeme myslieť na homeopatiká:

Nux vomica

Pri diétnych chybách, nezdravá životospráva, stres, sedavé zamestnanie, rýchly životný štýl, vnútorné napätie, prepracovanosť, ranná nevoľnosť, zápcha.

Colocynthis

Pri mrzutosti, rozrušenosti, zúrivosti, hneve, podráždená nálada pri každej maličkosti, strata sebaovládania, duševné konflikty sa prejavujú kŕčovitými bolesťami brucha.

Bryonia

Pri emocionálnom stave ako zlosť, stres, zmeny počasia, podráždenosť, túžba mať pokoj, myšlienky byť ustavične v práci, pri rozrušenosti stuhnutosť chrbta, vyhýbanie sa akémukoľvek pohybu.

Chamomilla

Pri emocionálnom stave (zlosť, rozrušenosť), výbuchy hnevu, ktorý sa nedá utíšiť, neznášanie kritiky, netrpezlivé, neprimerané emocionálne reakcie, pred menštruáciou sa zosilňujú.

Sepia

Pri duševnom konflikte z preťaženosti, pocit vyčerpanosti, preťaženia a zneužívania, pocit, že je toho už priveľa, časté prudké a podráždené reakcie, odstup voči partnerovi, odpor k sexu.

Pri poruchách spánku môžeme myslieť na tieto homeopatiká:

Coffea

Pri udalosti a zážitku pozitívneho alebo negatívneho charakteru, hlavou víria myšlienky, neschopnosť vypnúť, návaly potu, ustavične v pohybe, nepokoj, nervozita, plná hlava myšlienok.

Ambra

Pri prepracovanosti, pri pracovných problémoch, keď sú zranené city, nespavosť vyvolaná starosťami, obmedzená telesná sila, túžba byť sám, precitlivené reakcie na maličkosti, útlocitnosť, plachosť, odstup od iných, červenanie sa.

Scutellaria

Pri udalostiach vplývajúcich na psychiku, prekonané ochorenie, napriek vyčerpaniu ťažké zaspávanie, nepokojný spánok, časté budenie sa. Homeopatikum má upokojujúci účinok na nervovú sústavu.

Zincum metallicum 

Pri strese, mrzutosti, preťaženosti, diétne chyby, nedostatok spánku, vnútorné napätie, únava cez deň, nespavosť v noci, zlé sny, nepokoj dolných končatín, škrípanie zubami, zobúdzanie sa s desom, nervózny nepokoj a vyčerpanosť, byť stále v zhone, veľa reči.

Cocculus

Pri nedostatku spánku, práca na zmeny, preťaženosť, únava cez deň, ustavičné zívanie, ťažkosti so zaspávaním, pocit závratu pri pohybe, hučanie v ušiach, sklon k nervovej vyčerpanosti a popudlivosti, precitlivenosť na zvuky.

Pri vyčerpanosti, zníženej výkonnosti a vyhorenosti:

Acidum phosphoricum

Pri pocite duševnej vyčerpanosti, potrebe pokoja a spánku, neschopnosť sústrediť sa, ako omámený, závrat, pocit tlaku v hlave, pocit, že je toho už priveľa, malý záujem o sex, vyhorenosť.

Helonias dioica

Pri vyčerpanosti po preťažení a prepracovanosti, úsilie zladiť starostlivosť o rodinu s prácou, osvedčené homeopatikum pre vyčerpanú ženu, klásť na seba veľké nároky.

Silicea

Pri vyčerpanosti po preťažení, nedostatok sebadôvery, obavy o budúcnosť, ubitosť, nerozhodnosť, strach z neúspechu vidieť vo všetkom, všetko je čierne.

Kalium carbonicum

Pri telesnej a duševnej vyčerpanosti, slabosť s potením, rýchla unaviteľnosť, silný pocit zodpovednosti, veľká zraniteľnosť, precitlivenosť na hluk a vône.

Pri záchvatoch​​​​ zlosti a rôznych duševných poruchách:

Cina

Pri záchvatoch zlosti. Príznaky sú extrémna podráždenosť u detí, hlavne bucľatých, ktoré majú premenlivý apetít. Záchvaty sa objavujú, ak sa deťom nadáva alebo majú črevné parazity. Typický príznak je škrípanie zubami. Podráždenosť, zlosť a agresivita, zlyhanie všetkých pokusov na utíšenie. Zhoršenie je dotykom a keď sa na neho niekto pozerá.

Chamomilla

Pri extrémnej podráždenosti, precitlivenosť na bolesť, dieťa neznáša, keď sa mu niekto prihovára alebo sa ho dotýka.

Cannabis indica

Pri duševných poruchách. Príznaky sú značné výkyvy mysle a nálad (menia sa od miernych prejavov až po paranoju). V miernom stave prevláda príjemná eufória, prehnaná aktivita mozgu a tvrdohlavé názory na ezoterické javy. Prekrásne a osvietené myšlienky sa objavujú v rýchlom slede, ale rovnako rýchle sa aj strácajú z pamäti. Maličkosti môžu vyprovokovať hysterický chichot. Človek môže mať prorocké sny, pocity, že sa nachádza mimo svojho tela a má schopnosti predpovedať budúcnosť. V paranoickom stave prevláda celkový strach a úzkosť, že stratí kontrolu nad sebou a zblázni sa. Zjavná je dezorientácia, strata pamäti, zmätenosť aj v prostredí, ktoré človek dobré pozná.

Homeopatiká zo zvieracej ríše

​Na problémy so správaním môžeme okrem rastlinných homeopatík využiť aj homeopatiká zo skupiny vtákov a pavúkov.

​Vtáky

​Pavúky

Hlavné té​my celej skupiny

Hlavné témy celej skupiny

Seba poškodzovanie, vlčí hlad, problémy nervového systému, obrovská túžba po slobode.

​Sťažovanie sa (potrebujú ukazovať ako trpia a trápia s tým svojich blízkych), hypochondria (preháňajú z dôvodu citovej rany, ktorú pociťujú), pocit prenasledovania ( cítia sa odlišní a nepochopení), pocit, že sú obklopení nepriateľmi, sú nerozhodní, sú často veľmi nervózni aj z maličkostí, radi si doberajú druhých, veľakrát aj nepríjemným spôsobom.

Homeopatikum Falco Peregrinus

Homeopatikum ​Tarentula Hispanica

Téma prostitúcie, seba pohŕdania, servilného správania s potlačeným hnevom. Je tu tiež potlačenie a pocit, že sú kontrolovaní. Falco nedokáže dosiahnuť nezávislosť, pretože je v silne obmedzujúcich okolnostiach. Potrebuje sa hýbať, robiť športy.

Ľudia, ktorí ho potrebujú pôsobia, že sú fyzicky aj duševne preťažení, chcú dať za každú cenu najavo ako veľmi sú stresovaní, zaneprázdnení a aktívni. Ich "hypersnaha" sa javí ako neprimeraná. Trpia aj silným pocitom prenasledovania. Pohyby sú veľmi nepravidelné až trhané.

Je veľmi veľa účinných homeopatík na poruchy správania, či už u detí alebo dospelých a písať o nich by sa dalo ešte veľmi dlho. Nesmieme však zabudnúť, že ľudská duša a aj psychika je krehká a ľahko zraniteľná, a preto dobre určiť správne homeopatikum si vyžaduje nielen správny rozhovor homeopata do hlbín ľudskej duše, ale predovšetkým skúseného homeopata, ktorý vie určiť konkrétne homeopatikum pre konkrétneho človeka.
​Autor: Emília Uhrínová
Uhrínová Emília