Bolesti kĺbov

By Admin / 10. januára 2018
Bolesti kĺbov

Autorka: Ing. Popadičová Alena

Ochorenia pohybového aparátu sú jedným  z častých problémov, s ktorými sa stretávame v homeopatickej praxi, či už sú postihnutí ľudia alebo zvieratá. V lekárskej terminológii existujú desiatky diagnóz, v homeopatii sa však výber konkrétneho homeopatika riadi konkrétnymi symptómami konkrétneho klienta, prípadne jeho ďalšími charakteristikami. Existujú stovky homeopatík, z ktorých treba vybrať to správne.

Prípad Rhus toxicodendron

Mladá 40 ročná žena prichádza s problémom bolestí horných končatín. Bolesti má najmä v ramene a zápästí ľavej ruky. Občas ju bolí aj pravá ruka, ale pohybom bolesť prejde. Bolesť vľavo je horšia, prechádza od ramena cez lakeť smerom dole k zápästiu, končí v prostredníku ľavej ruky. Svoje bolesti opisuje ako veľmi silné, lámavé s pocitom stŕpnutia a stuhnutia. Bolesti ju budia v noci, nevie si nájsť úľavovú polohu, ruku si vykladá na nočný stolík, skúša meniť strany a neležať na nej, nakoniec ale musí vstať z postele a poprechádzať sa. Snaží sa boľavú ruku rozhýbať, dvíha ju hore a dole alebo ju necháva voľne visieť, masíruje si ju a to jej robí dobre. V ruke jej puká a praská. Bolesti sú nepríjemné aj ráno po zobudení, prvý pohyb rukou je veľmi bolestivý. Bolesti ustúpia v teplej sprche a zlepšia sa teplom, aplikovaním výhrevnej podušky. Problém je horší na jeseň a v zime. 

Vyšetrenie u odborného lekára potvrdilo syndróm zmrznutého ramena a karpálny tunel na ľavom zápästí. Predtým ako podstúpi doporučovanú operáciu zápästia, chcela vyskúšať homeopatiu.

Sama seba opisuje ako veľmi pracovitú. Pracuje na plný pracovný úväzok, má dve školopovinné deti, obidve majú vážne zdravotné problémy, často končia v nemocnici. Okrem toho sa strieda v starostlivosti o svojho otca, so svojou sestrou. Otec je ležiaci, počas pracovného týždňa musí mať opatrovateľku, večery a víkendy je starostlivosť na ich pleciach. Je veľmi svedomitá v práci, má rada ak sú všetky veci tak ako majú byť, v poriadku, načas a na svojom mieste. Robí si veľa starostí, je stále v očakávaní zlých správ, či už kvôli svojim deťom alebo kvôli otcovi. Nepamätá si, kedy sa naposledy cítila uvoľnene. Zvláda ťažké životné situácie, snaží sa svoje emócie nedávať najavo, nechce svoje okolie znepokojovať. Stojí nohami pevne na zemi. Pracuje ako pomocná účtovníčka, jej práca je stále rovnaká, opakujúca sa, viazaná na účtovné termíny. S prácou je spokojná, má v nej dobrý systém, nechcela by ju zmeniť. 

Na základe uvedeného som odporučila homeopatikum Rhus toxicodendron v nízkej potencii 9ch 2x denne počas jedného týždňa. Bolesti ustúpili skoro úplne. Dôležité pre ňu je, že ju bolesti v noci nebudia, potrebuje byť každé ráno oddýchnutá, aby vládala pracovať. Ak sa bolesť opäť objaví, hlavne po vačšej fyzickej záťaži, sama siahne po tomto lieku, a jednorázovo ho užije. Operáciu odložila na neurčito. Skúsiť homeopatiu stálo zato, povedala mi pri našom poslednom rozhovore . 


Prípad Rhododendron auerum

Mladá žena , 44 ročná má problémy s bolesťami kĺbov, bolesti sú trýznivé, zničujúce, má ich slabé, nevládze v nich udržať predmety. Sú to putujúce bolesti malých kĺbov na rukách, v lakťoch, na zápästí, občas ju už bolí aj koleno. Niekedy má kĺby opuchnuté a teplé. Nevie povedať, či je bolesť jednostranná, pretože putuje zo strany na stranu, z kĺbu na kĺb. Vie len, že smeruje zhora nadol. Začalo to bolesťou šije, myslela si, že nachladla, alebo jej túto nepríjemnosť spôsobila klimatizácia. Dávala na seba väčší pozor, ale bolesť neprešla. Všimla si, že sa má horšie, ak je zmena počasia, hlavne ak je zmena tlaku a ak prichádza búrka, po búrke sa má lepšie, ale búrku rada nemá, najmä blesky jej veľmi vadia, bojí sa ich. Najhoršie sa cíti ráno, je stuhnutá a ubolená. Ak sa rozhýbe jej stav sa zlepší, tiež jej dobre robí teplá sprcha, cíti po nej úľavu .

Má bolesti už asi 8 týždňov. Posledné dni je z toho veľmi unavená a nervózna, nevie čo jej je, navštevuje odborné ambulancie, čaká na výsledky alebo má výsledky v poriadku. Berie denne analgetiká, na utíšenie bolesti. Nevládze urobiť to čo predtým zvládala, to jej veľmi vadí, nevie sa postarať o svoju rodinu tak ako si predstavuje a ako to jej manžel očakáva. Jej manžel je prísny, má na ňu vysoké nároky, vadí mu, že poslednú dobu nie je domácnosť a jej starostlivosť o rodinu taká, ako bola predtým. Málokedy ju pochváli, berie to ako samozrejmosť. Má dvoch dospelých synov, bývajú v spoločnej domácnosti, ale ani od nich nedostáva pomoc, nechce ju, veď je ich matka, nechce ich zaťažovať a urobí to pre nich rada, sama dodáva - veď vždy to takto bolo. 

O sebe nehovorí rada, pochádza z menšej dedinky, z rodiny, kde sa dodržiavali pravidlá a hlavné slovo mal otec. Prišla do mesta kvôli škole, vydala sa a má sa dobre. Nevie, čo by bez svojej rodiny robila, je pre ňu najdôležitejšia, dáva svojej rodine všetko, občas by chcela, aby sa aj o ňu niekto takto postaral, nemá veľa priateľov, svoj voľný čas trávi v domácnosti. Vezme si deň voľna v práci a trávi ho doma, sama so sebou, pri tom si oddýchne.

Na základe jej fyzického a mentálneho stavu som odporučila homeopatikum Rhododendron aureum v nízkej potencii 15ch 2x denne po dobu jedného týždňa. Bolesti ustupujú, analgetiká už neberie, sama uviedla, že sa má sa lepšie o 70%, zvláda svoju domácnosť opäť ako za starých čias. 


V prípade, ak sa vaše príznaky nezhodujú ani s jednými z uvedených, treba hľadať presnejšie/iné homeopatikum.  Tieto informácie nenahrádzajú návštevu u lekára. Pri chorobách a pretrvávajúcich problémoch sa obráťte na homeopata, lekára alebo lekárnika.