Bolesti hlavy

By Admin / 7. septembra 2017
bolesti hlavy

​Jeden z najčastejších zdravotných problémov. Jej intenzita môže byť mierna, kedy stačí oddych alebo viac vody až po neznesiteľnú kedy sa začíname obávať o naše zdravie. 

Aké sú najčastejšie príčiny bolesti hlavy?

Ako bolesť hlavy sa môžu prejavovať úzkosti, stres, fyzické napätie, nedostatok spánku, ale aj potravinové alergie, únava očí, horúčka, hypoglykémia, migréna, zápal prínosových dutín, predmenštruačný syndróm, postherpetická neuralgia po pásovom opare alebo sepsy po ošetrení zubov. Častou príčinou bolesti hlavy v lete alebo po nadmernom užití alkoholu býva dehydratácia. Bolesť hlavy môže byť tiež príznakom poškodenia krvných ciev v mozgu alebo infekcie. Ak bolesť hlavy nasleduje po poraneniach hlavy, človek je ospalý, trpí nevoľnosťou a zvracia, príčinou môže byť aj nebezpečné krvácanie do mozgu. V prípade bolesti hlavy s teplotou vyššou ako 38°C, a neznášanlivosť svetla môže ísť o meningitídu. Bolesti za očami s rozmazaným videním signalizujú glaukóm- zelený zákal alebo iritídu- zápal dúhovky.

Migréna predstavuje príležitostné, veľmi silné bolesti hlavy, zvyčajne prítomné na jednej strane hlavy, spojené s nevoľnosťou a zvracaním, rozmazaným videním a neznášanlivosťou svetla. Môže vzniknúť aj v dôsledku poranení krčnej chrbtice. Výskyt migrény sa znásobuje v strednom veku a u žien v období menopauzy.

Ako lieči homeopatia bolesti hlavy?

Ak je príčinou bolesti hlavy stav, ktorý nevyžaduje okamžitú lekársku pomoc, je zapríčinení emocionálnym vyčerpaním, zvýšeným stresom, únavou ide o chronickú záležitosť, ktorú v dnešnej dobe väčšina ľudí potláča analgetikami a rôznymi ružovými tabletkami. Ten, kto už niekedy trpel bolesťou hlavy vie, že by urobil čokoľvek, aby bolesť prešla a preto z nenazdajky stále siaha po tabletkách. Dlhodobým užívaním analgetík sa vyskytujú a zhoršia už prítomné ťažkosti tráviaceho traktu. Zvyšuje sa tiež pravdepodobnosť tvorby žalúdočných vredov. Navyše môžu nastať problémy s obličkami, pečeňou, hypertenziou, krvotvorbou a zrážanlivosťou krvi.

Chronické civilizačné ochorenia bývajú v modernej medicíne nazývané aj ako nevyliečiteľné. Homeopatická liečba úspešne dosahuje ich kompenzáciu najmä preto, lebo lieči človeka ako celok. To znamená, že hľadí na príčinu jednotlivej choroby a nesnaží sa len potlačiť jej dôsledky. Vyvolané bolesti hlavy nemusia nutne znamenať patologický stav, naopak bývajú prítomné po silnej psychickej alebo stresovej záťaži pacienta. Tento celkový stav sa pomocou homeopatík posunie na hladine váh do rovnovážneho stavu a tým zmizne daný príznak, v tomto prípade bolesti hlavy. Homeopatická liečba pozostáva z predpokladu, že látka, ktorá je schopná vyvolať určitý príznak ochorenia u zdravého jedinca, dokáže liečiť rovnaké príznaky vzniknuté počas stavu choroby.

Aké homeopatické preparáty užívať počas bolesti hlavy?

Ako už bolo napísané vyššie, homeopatia lieči podobné podobným. Preto ak nastane bolesť hlavy, treba si všímať špecifické vlastnosti tejto bolesti. Napríklad jej lokalitu, smer bolesti, silu, intenzitu. Ďalej si treba ​uvedomiť, čo danej bolesti uľavuje. Je to tlak, teplo, čerstvý vzduch či odpočinok?
Domáca homeopatická lekárnička

Arnica

pomôže, ak má pacient pocit pohmoždenia, bolesť je ostrá a zhoršuje ju predklon. Taktiež sa využíva ako doplnková liečba po otrase mozgu, kedy pacient stratí zrak či sluch.

Arsenicum album

sa vyznačuje pálčivými bolesťami s celkovým pocitom chladu. Sú prítomné opuchy okolo očí. Bolesť sa vyskytuje v noci okolo 24:00 a zmierňujú ju teplé obklady a ľah s vyvýšenou hlavou.

Apis

podáme, ak sa vyskytuje pichanie, bodanie či pálčivé bolesti hlavy. Príznaky sú horšie v teple, a sú prítomné návaly tepla

Belladonna

použijeme ju, ak ide o pulzujúcu a bubnujúcu bolesť hlavy. Začína na temene a šíri sa do pravého spánku, alebo na čelo a usadí sa vôkol pravého oka. Pacient je červený v tvári, má rozšírené zrenice. Výrazne horšie príznaky sú na horúcom slnku, v hluku, počas menštruácie. Bolesť je najhoršia o 15:00. Uľavuje studený obklad, tlak a ležanie na bruchu.

Bryonia

sa podáva, ak sú prítomné ľavostranné bolesti hlavy, najmä nad ľavým okom a šíria sa na temeno. Bolesť je zhoršená pohybom očí, aj pohybom celkovo. Bodavej bolesti uľavuje tlak, ľah na boľavej strane, tma, potenie a studený vzduch.

Cimicifuga

sa prejavuje bolesťami na temene vyžarujúcimi smerom ku krku, ktoré sú spojené s otupením mysle a stuhnutím krku. Pacienti popisujú bolesť, akoby sa im mal vršok hlavy otvoriť. Bolesť zhoršuje pohyb očí.

Cocculus

máva bolesti hlavy, závrate a zvracia pri jazde autom. Bolesti bývajú spojené so zármutkom a starosťami o blízkych. Bolí celá hlava. Takúto bolesť zlepší len spánok na boku.

Gelsemium

Hlava je ťažká, pacient ju ledva nesie, je slabý, roztrasený a vyčerpaný. Bolesti začínajú v záhlaví a šíria sa do čela. Výrazne ich zlepšuje vymočenie sa.

Glonoinum

Sú prítomné pulzujúce, trieštivé bolesti hlavy akoby každý tep spôsoboval ranu. Pacient má červené očné spojivky a jeho tvár je silne prekrvená. Ľahko si je všimnúť jeho pulzujúce krčné tepny. Bolesti stúpajú a klesajú spolu so Slnkom, zlepšuje ich tlak, tma, studená voda a záklon.

Iris versicolor

máva klasické migrenózne pravostranne orientované stavy. Predtým ako začne bolieť hlava máva rozmazané videnie, bolesť končí zvracaním. Zlepšuje ju čerstvý vzduch, chôdza, a akýkoľvek pomalý pretrvávajúci pohyb.

Lycopodium

má bolesti hlavy horšie na pravej strane. Bolesť sa vyskytuje hneď ráno po zobudení sa, alebo pri prehriatí organizmu, najmä v teplej posteli.

Natrium muriaticum

je najčastejšie indikovaný liek pri migréne. Prítomná je bolesť hlavy akoby do nej udieralo malé kladivo, je na jednom mieste. Zhoršuje ju svetlo, Slnko, čítanie. Býva dôsledkom zármutku alebo sa vyskytuje u školopovinných dievčat. Najčastejšie býva prítomná okolo 10:00.

Melilotus

má búšiace návalové bolesti hlavy s veľkou intenzitou, bolesti sa zlepšia krvácaním z nosa. Pacient je červený v tvári.

Nux vomica

človek je často podráždený, dynamický vorkoholik. Máva závraty alebo bolesti hlavy prítomné už ráno v posteli, po alkohole, v hluku. Je precitlivený na stimuly.

Pulsatilla

má pulzujúce bolesti hlavy horšie v dusnej miestnosti, hlava ide prasknúť. Zhoršenie je po mastnom jedle alebo prítomné v posledný deň menštruácie. Človek sa ľahko rozplače je plachý a má menlivú náladu.

Sanguinaria

sa používa, ak má pacient migrenózne bolesti hlavy prevažujúce na pravej strane, začínajúce sa na trapézovom svale a šíriace sa do čela a oka.Bolesti sú periodické, vyskytujú sa každých 7 dní.

Silicea

je typická, ak bolesť začína na zadnej časti hlavy, potom sa posunie a usadzuje sa nad jedným okom. Je prítomné výrazné zhoršenie studeným vzduchom alebo prievanom, námahou a hladom. Na druhej strane pomáha zabalenie alebo zakrytie hlavy a teplý obklad.

Spigelia

má silné ľavostranné neznesiteľné bolesti hlavy, obvykle sú nad ľavým okom. Sú pichavé alebo neuralgické a spojené s palpitáciami a problémami srdca. Zlepšenie prichádza po horúcom kúpeli, ľahom a zatvorením očí.

Thuja

je používanú ak sú bolesti prítomné na čele a nad ľavým okom. Je tu pocit akoby sa posúval klinec smerom dozadu hlboko do mozgu. Zhoršenie nastáva po polnoci, zlepšenie sa prejaví po tlaku na hlavu, alebo po zahnutí hlavy dozadu.

Napísala: Michaela Kohútová


Zdroje

KENT, J.T.Homeopatická materia medica.Vyd. Praha : Alternativa, 2013. ISBN: 978-80-85993-05-9

LOCKIE, Andrew.Encyklopedie homeopatie. Preložil Irena CITOVÁ, preložil Stanislav CITA. Praha: Knižní klub, 2011. Universum (Knižní klub). ISBN 978-80-242-2901-0.

MORRISON, Roger, M.D.Klíčové a potvrzující symptomy homeopatické materie mediky.Vyd. Praha: Alternativa, 2013. ISBN: 978-80-85993-65-3

THE PREVENTIVE ROLE OF HOMEOPATHY AND THE TREATMENT OF HEADACHES AND MIGRAINE.www.britishhomeopathic.org[online]. 1989 [cit. 2016-07-26]. Dostupné z:http://www.britishhomeopathic.org/bha-charity/how-we-can-help/conditions-a-z/the-preventive-role-of-homeopathy-and-the-treatment-of-headaches-and-migraine/

HOMEOPATHY FOR HEADACHE & MIGRAINE HEADACHES: Cause, Symptoms, Treatment for Headache & Migraine Headache.www.treatment.hpathy.com[online]. 2014 [cit. 2016-07-26]. Dostupné z:http://treatment.hpathy.com/homeo-medicine/homeopathy-headache-migraine-headache/