Zadržiavanie stolice zo strachu u 2,5-ročného chlapčeka

By Alžbeta Bruteničová / 1. augusta 2016
zadržiavanie stolice zo strachu

Odplienkovanie je u niektorých malých detí dlhodobejší proces a prináša so sebou rôzne problematické situácie. Jedna z takýchto situácií, s ktorou sa viaceré mamičky stretli, je zadržiavanie stolice u malých detí.

Prípad 2,5 ročného chlapčeka, ktorého učili na nočník

V tomto prípade ide o malého chlapčeka, ktorý postupne prechádzal z plienok na nočník. Chlapček sa veľmi tešil, keď dokázal urobiť malú potrebu na nočníku. Tešil sa, že je šikovný a že už nepotrebuje svoju plienku. To trvalo až do chvíle, keď si sám sadol na nočník a urobil doň veľkú potrebu. Problém nastal, keď uvidel to, čo v nočníku zostalo. Veľmi sa zľakol, začalo ho napínať na vracanie, jeho výraz tváre ukazoval, že „bol z toho doslova zdesený a v šoku“ a stále opakoval zdeseným hlasom „kako, kako“.

I keď ho rodičia pochválili, aký je šikovný, viac si odmietol na nočník sadnúť a vykonať hoci len malú potrebu. Namiesto toho si pýtal plienku. Navyše, od tohto zážitku odmietal urobiť veľkú potrebu aj do plienky. Zadržiaval stolicu pol dňa a niekedy aj celý deň napriek tomu, že dovtedy bola jeho stolica pravidelná.

V momente, keď cítil potrebu vyprázdniť sa a mal na sebe plienku, začal behať po miestnosti. Pobehoval aj pol hodinu, chytal paniku a kričal na mamu. Mama ho musela vziať na ruky a silno objať, chlapček ju pritom pevne držal okolo krku, v silnom objatí urobil svoju potrebu a potom odstúpil. Keď išli spolu pozrieť do plienky a vyhodiť jeho „kako“ do WC, vždy sa zatriasol, naplo ho na zvracanie a zdesene opakoval „kako, kako“.

Samozrejme so zadržiavaním stolice prišla aj bolesť bruška, tuhšia stolica a bolesť pri potrebe. To iba znásobilo jeho strach z vykonania veľkej potreby. Po týždni, keď stav naďalej pretrvával, som chlapčekovi podala Papaver somniferum dvakrát po hodine.

Stav po užití homeopatika

Po dvoch dňoch od podania homeopatika  začal chlapček opäť sám chodiť na nočník na malú potrebu, na tretí deň začal robiť veľkú potrebu opäť do plienky bez emócii a paniky. Už k tomu nepotreboval objatie svojej maminy. Keď potrebu vykonal, bežal za maminkou a radostne oznamoval, že sa vykakal, aby to vyhodili spolu do WC. Pri pohľade na vlastnú stolicu už nie je zhrozený, nenapína ho na zvracanie a berie to prirodzene. Tento prípad je ešte veľmi čerstvý a ja pevne verím, že o krátky čas bude maminka spokojná a šťastná, lebo chlapček urobí prirodzene a bez strachu svoju veľkú potrebu aj na nočník.

V homeopatii nájdeme viacero liekov súvisiacich so zadržiavaním stolice u malých detí. Uvedený prípad je jeden z mnohých. Homeopatikum bolo vybrané na základe mentálnych symptómov, ktoré doprevádzali stav chlapčeka. Homeopatikum vyberáme vždy na princípe podobnosti, a preto pre každé dieťa, ktoré má problém so zadržiavaním stolice, treba nájsť vždy to jeho homeopatikum pokrývajúce daný stav dieťaťa.

Homeopatická liečba malých detí je jemná, bezpečná, účinná a tak ako aj tento prípad ukazuje - stačila minimálna dávka na nastolenie opätovnej pohody pre dieťa, ale aj pre rodičov.