Homeopatické rady pre záhradu

By Admin / 27. septembra 2016
homeopatické rady pre vašu záhradu
Autorka: Vanda Machalová

Výhody agrohomeopatie

Agrohomeopatia obnovuje rovnováhu medzi organizmami v pôde a jej okolí, posilňujúc samotné rastliny a ich rast spôsobom, že sa dokážu samé postaviť škodcom a chorobám. Okrem toho, že si ňou môžeme pomôcť urýchliť či spomaliť rast samotnej rastliny a zvýšiť jej produktivitu, agrohomeopatia prináša aj ďalšie výhody:

  • EKOLOGICKÁ- homeopatické riedenia používané v poľnohospodárstve nie sú toxické a preto nenarúšajú ekosystém, neohrozujú ani poľnohospodárov, ktorí s nimi pracujú, ani zvieratá, ktoré rastliny konzumujú a ani finálnych spotrebiteľov. Pravidelné používanie homeopatík umožňuje plodinám vytvoriť si prirodzenú odolnosť voči škodcom a chorobám.
  • EKONOMICKÁ- vďaka nízkym nákladom na vytvorenie homeopatických riedení, najmä fytonozód, ktoré sa vyrábajú priamo zo škodcov či chorobou napadnutých častí rastlín, sa stáva výhodnejšou alternatívou ako chemické postreky.
  • SOCIÁLNA- používanie agrohomeopatických výrobkov zaručuje, že potraviny takto ošetrované, sú zdravé a sú prínosom pre producentov aj spotrebiteľov a tým, že sa vďaka homeopatii vieme vyhnúť škodcom a škodám na úrode, zvýšime množstvo vypestovaného objemu a zaručíme lepšiu kvalitu plodov a blahodarnejšie účinky na zdravie človeka.

Ako však aplikovať homeopatiká na rastliny, keď nepoznáme ich obraz? S rastlinami nevieme viesť dvojhodinový rozhovor, ako robí homeopat v prípade človeka, aby sme prípad vedeli zrepertorizovať a určiť čo najpresnejšie homeopatikum. V prípade rastlín sa využíva ich biotypológia a na základe dlhodobého pozorovania rastlín teda vieme určiť, aké homeopatikum budú potrebovať. Pre mnohých pestovateľov je tento prístup a podrobné pozorovanie novinkou. Aj preto sú nevyhnutné ďalšie skúsenosti a postupy v tejto oblasti, aby použité homeopatiká čo najviac vystihovali podstatu problému, a teda aby boli účinné.

rady pre vašu záhradu

Prinášame vám zopár užitočných rád:

  • Arnica - môžeme použiť v prípade poškodenia rastliny počas presádzania či hnojenia, alebo v prípade, že si prešla inou traumou, ako napríklad nepriaznivé počasie- studený vietor, krúpy, extrémne teplo.
  • Aconit - použijeme v prípade poškodenia rastliny mrazom.
  • Amblyseus - proti škodlivým roztočom.
  • Belladonna - môžeme aplikovať na škody spôsobené spálením od slnka.
  • leaf
    Calcarea carbonica - zlepšuje absorpciu a využitie vápnika v rastlinách, odolnosť ovocia a zeleniny a posilňuje rastlinu ako celok. Používa sa hlavne v prípadoch veľmi slabých rastlín.
  • leaf
    Carbo vegetabilis - tento liek je vhodnejší pre mohutnejšie a robustnejšie rastliny. Môžeme ho tiež použiť v prípade posilnenia zárodku rastliny, v jej ešte prvotnom štádiu rastu, čím jej pomôžeme lepšie vstrebávať potrebné živiny pre svoj rast. Posilníme tým rastlinu ako celok a zabránime prípadným ochoreniam.
  • leaf
    Cimicifuga - sa najlepšie osvedčila v boji proti voškám, hlavne u všetkých ružovitých, ako napríklad ruža, hrušky, dule, broskyne, slivky, čerešne, jahody, mandle, marhule.
  • leaf
    Cocinella - (lienka)- predchádza napadnutiam škodlivého hmyzu, prípadne pomáha zotaviť sa rastline, ktorá bola poškodená hmyzom.
  • leaf
    Helix tosta - (nozóda slimáka)- túto nozódu použijeme v prípade boja so slimákmi.
  • leaf
    Medorrinum - je výborným pomocníkom pre všetky rastliny, ktoré vylučujú živicu, ako napríklad broskyne, ale aj pre rastliny so slabými výhonkami, ktorým treba pomôcť zahojiť / zaceliť stonku či kmeň. Tieto rastliny sú totiž extrémne náchylné na infekčné choroby a na napadnutie škodcami.
  • leaf
    Menta - jej nízke potencie sa osvedčili v boji proti húseniciam hlávkovej kapusty. Veľmi podobný účinok má aj bazalka na rajčiny.
  • leaf
    Mercurius solubilis - vhodný pre slabé rastliny, ktoré majú tendenciu produkovať choré ovocie.
  • leaf
    Natrium sulfuricum, Dulcamara - aplikujeme v prípade chorôb z nadmernej vlhkosti.
  • leaf
    Nozóda pôdy - je užitočná na aktiváciu plodnosti pôdy, je vhodná aj na jej detoxikáciu a napomáha zlepšeniu výmeny minerálov medzi pôdou a rastlinou. Zlepšuje obranyschopnosť rastlín.
  • leaf
    Nux vomica - je excelentným liekom v prípadoch kontaminovaných rastlín agrotoxickými prípravkami a pesticídmi. Napomáha rastline zbaviť sa toxínov. Je vhodnou alternatívou v prípade, keď chceme prejsť z klasického obrábania pôdy a ošetrovania rastlín na ekologický.
  • leaf
    Petroleum - výborné proti roztočom, moliciam, červom a muškám.
  • leaf
    Phosphorus - prípravok je vhodný pre pôdy s nedostatkom fosforu, najmä ílovité pôdy, ktoré fosfor nadmerne absorbujú. Jeho použitie sa tiež odporúča na miestach, kde boli použité organofosfátové pesticídy, ako napríklad jedy na kontrolu mravcov - Mirex, Aldrim.
  • leaf
    Silicea - reguluje svetlo v rastline a posilňuje ju v prípadoch plesní či iných nerovnováh s nimi súvisiacich.
  • leaf
    Sulphur - používame na detoxikáciu rastlín, ale aj na zlepšenie ich celkového zdravotného stavu a zníženie útoku choroby. Tiež napomáha zlepšiť vstrebávanie minerálov a posilňuje obranyschopnosť rastliny, takže sa môže používať aj preventívne.
  • leaf
    Thuja - sa dá využiť proti plesniam, na hojenie jaziev, ale aj na akýkoľvek typ výrastkov na listoch, plodoch si stonkách rastlín.
V dnešnej dobe už len ťažko nájdeme na pultoch ovocie či zeleninu neošetrované pesticídmi a inými chemickými prípravkami. Agrohomeopatia prináša, ako plnohodnotná varianta k súčasnému používaniu pesticídov a hnojív, možnosť liečiť ochorenia rastlín veľmi šetrne a zdravo. Týmto novodobým prístupom si otvárame dvere k cenovo dostupným a ekologicky nezávadným prostriedkom, ktoré efektívne chránia rastliny nielen veľkých poľnohospodárov, ale aj domácich záhradkárov, ktorí sa stretávajú s pestovateľskými problémami na dennej báze.
Budeme radi, ak sa o svoje skúsenosti s homeopatiou pri pestovaní rastlín s nami podelíte prostredníctvom komentára k tomuto článku.​


KAM ĎALEJ: Viac o aplikácii homeopatík pre záhradu sa dozviete v tomto článku


O agrohomeopatii sa viac dočítate aj na stránkach franca.sp.gov.br a iberhome.es

Comments are closed